معرفی وبلاگ
به نام خدا سلام به وبلاگ من خوش آمدید این وبلاگ قصد دارد بامدد گرفتن از کلام قرآن وعترت راه رستگاری را بیابد اگر طالب رستگاری هستید پس به این دو گوهر گرانبها که پیامبر ص برای تمامی مسلمین جهان به ارث گذاشته جنگ بزنید، در قرآن کریم رستگاران را کسانی معرفی میکند که به قران پناه میبرند وبه غیب ایمان دارند ونماز بپا میدارند وزکات میدهند وانفاق میکنند وبه آنچه نازل شده بر پیامبر رحمت محمد مصطفی ص وپیامبران پیشین ایمان دارند .امیدوارم از بازدید این وبلاگ استفاده لازم را برده باشید التماس دعا. بسم الله الرحمن الرحيم 1. الم 2. تِلْكَ آيَاتُ الْكِتَابِ الْحَكِيمِ 3. هُدًي وَرَحْمَةً لِلْمُحْسِنِينَ 4. الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ بِالْآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ 5. أُوْلَئِكَ عَلَي هُدًي مِنْ رَبهمْ وَأُوْلَئِكَ هُمْ الْمُفْلِحُونَ سوره لقمان
دسته
لینکستان
معرفی سایت
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 152022
تعداد نوشته ها : 108
تعداد نظرات : 39
Rss
طراح قالب
محمدرضا عابدي

به نام خدا
سلام
چند شب پيش داشتم سوره بقره رومرور ميكردم تا اينكه رسيدم به ايه 195سوره بقره
در راه خدا انفاق كنيد وخود را به دست خود به هلاكت نيفكنيد ونيكي كنيد كه خدا نيكوكاران را دوست دارد .
ناخود اگاه يك سوالي ذهنم رو مشغول كرد
درمورد انفاق حضرت زهرا س در شب عروسي يا ان داستان كه سه شب پشت سرهم يك فقير در خانه حضرت رو ميزنند وحضرت سهميه نان خود را انفاق ميكنند ايا اين عمل خلاف ايه نيست ؟؟؟؟
به همين خاطر به دنبال پاسخ سوالم بودم تا با اين روايت رسيدم ............
______________________________________________

پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم در عروسي زهرا عليهاالسلام يك دست پيراهن نو به زهرا داده بود تا در شب عروسي بپوشد، هنگامي كه فاطمه به خانه‏ي زفاف رفت، بر سجاده‏ي عبادت خود نشسته بود و با خدا مناجات مي‏كرد، ناگاه مستمندي به در خانه‏ي فاطمه آمد و با صداي بلند گفت: «از در خانه‏ي نبوت يك پيراهن كهنه مي‏خواهم».
فاطمه عليهاالسلام در آن وقت دو پيراهن داشت، يكي كهنه و ديگري نو، خواست پيراهن كهنه را طبق تقاضاي فقير، به او بدهد، ناگاه به ياد اين آيه (92 آل‏عمران) افتاد كه مي‏فرمايد: «هرگز به حقيقت نيكوكاري نمي‏رسيد مگر آنچه را دوست داريد انفاق كنيد».
حضرت زهرا عليهاالسلام كه مي‏دانست پيراهن نو را بيشتر دوست دارد، به اين آيه عمل كرد و پيراهن نو را به فقير داد.
فرداي آن شب هنگامي كه پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم پيراهن كهنه را در تن او ديد. پرسيد: «چرا پيراهن نو را نپوشيده‏اي؟ حضرت زهرا عليهاالسلام عرض كرد: آن را به فقير دادم.
پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم فرمود: «اگر پيراهن نو را براي شوهرت مي‏پوشيدي بهتر و مناسبتر بود».
فاطمه عليهاالسلام عرض كرد: اين روش را از شما آموخته‏ام، در آن هنگام كه مادرم خديجه همسر شما گرديد، همه‏ي اموال خود را در راه شما به تهي‏دستان بخشيد، كار به جايي رسيد كه فقيري به در خانه‏ي شما آمد و تقاضاي لباس كرد، در خانه لباسي وجود نداشت، شما پيراهن خود را از تن بيرون آورده و به او دادي، از اين رو اين آيه (29/ اسراء) نازل شد: «و بيش از حد دستت را مگشا تا مورد سرزنش قرار گيري و از كرا فروماني».
پيامبر صلي اللَّه عليه و آله و سلم تحت تأثير محبتها و خلوص دخترش زهرا عليهاالسلام قرار گرفت قطره‏هاي اشك از چشمانش سرازير شد، فاطمه عليهاالسلام را به نشانه‏ي محبت به سينه‏اش چسبانيد.
رياحين الشريعه ج 1 ص102و105

________________________________
يك سري به تفسير الميزان زدم متوجه شدم منظور از انفاق در ايه 195 بقره انفاق در حال جنگ است
منظور اين است :نهي ازتمامي رفتار هاي افراطي وتفريطي است ويكي از مصاديق ان بخل ورزيدن از انفاق مال درهنگام جنگ است كه اين بخل ورزيدن باعث بطلان نيرو واز بين رفتن قدرت است وباعث غلبه دشمن برانان ميشود.....
ودر تفسير ايه 29 سوره اسرا به اين نتيجه رسيدم كه معني كلمه مسحورا از ماده حسر است به معني انقطاع يا عريان شدن است ودر اين ايه بدين معناست كه دست خويش را به اخر مگشاي وبيش از حد دست ودلباز نباش زيرا ممكن است روزي زانوي غم بغل كرده ودستت از همه جا بريده شود وديگر نتواني در اجتماع ظاهر شده وبا مردم معاشرت كنيد.
پس به اين نتيجه ميرسيم انفاق حضرت زهرا س انفاقي نبوده كه باعث بوجود امدن پشيماني يا بيچارگي شود واين بزرگواران انقدر كريم بودند كه حاضر بودند از خوشي خود بگذرند تا ديگران شاد باشند اميدوارم ماهم پيرو قرآن وعترت باشيم وبموقع وبه اندازه انفاق كنيم .
شاد وسربلند باشيد درپناه قران وعترت


دسته ها : یاداشت شخصی
جمعه نوزدهم 1 1390 21:26
X